قلاب ارسال فوتبال قرارداد تراکتورسازی

قلاب: ارسال فوتبال قرارداد تراکتورسازی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دلم جهت وزیر نفت ‌می‌سوزد!

دیروز زنگنه، وزیر نفت به مجلس رفت تا راجع به قرارداد اخیر با توتال به نمایندگان توضیح دهد.

دلم جهت وزیر نفت ‌می‌سوزد!

دلم جهت وزیر نفت می سوزد!

عبارات مهم : ايران

دیروز زنگنه، وزیر نفت به مجلس رفت تا راجع به قرارداد اخیر با توتال به نمایندگان توضیح دهد.

دلم جهت وزیر نفت ‌می‌سوزد!

ايشان در سخنان خود نكاتي را بيان كرد كه از اوج درد و ناراحتي ارزش حكايت دارد. وي در بخشي از سخنان خود خطاب به نمايندگان مخالف گفت: «اتفاقا در مجموعه سياست خارجي اگر قرار است با اروپا كار كنيم، قوي ترين قدرت سياسي اروپا فرانسوي ها هستند؛ ضمن اينكه فرانسوي ها هم با چين آمدند. خيلي ها مي گويند با سرمايه گذاري خارجي موافقيم و لكن… اين صحبت هاي اينها ما را كشته هست. اگر مخالفيد صريحا بگوييد با سرمايه گذاري خارجي مخالفيم و به من بگوييد حق نداري قرارداد ببندي، ولی مگر با چندینه شركت مي شود قرارداد درجه يك بست؟!»

وي تاكيد كرد: «آقاي شهرياري گفتند كه اي پي سي خلاف قانون اساسي هست. نظر ايشان اين است كه اين نوع قراردادها خلاف قانون هست، من به نظر ايشان احترام مي گذارم ولی من به نظر ايشان عمل نمي كنم بلكه قانون و مقرراتي را در دست دارم كه به من اجازه مي دهد قرارداد ببندم.» ايشان ادامه داد: «مي گويند به جاي توتال با يك شركت خوشنام قرارداد ببنديد، شما غير از قرارگاه و داخلي ها دو شركت خوشنام را نام ببريد. اگر با انگليس قرارداد ببنديم مي گويند روباه پير هست؛ در مورد امريكايي ها هم حتما مي گوييد نيايند؛ در حالي كه من بارها گفته ام موافقيم امريكايي ها بيايند ولی آنها نمي آيند.»

دیروز زنگنه، وزیر نفت به مجلس رفت تا راجع به قرارداد اخیر با توتال به نمایندگان توضیح دهد.

اين سخنان زنگنه قطعا عمق درددل ايشان نيست و ميزان شكايتي كه او دارد بسيار بيش از اين موارد هست. زنگنه وزيري پركار و داراي برنامه است و در چند دوره وزارتش در نفت و ديگر حوزه ها نشان داد كه توانايي انجام كارهاي بزرگ را دارد. او توانست از بستر مذاكرات سياسي و ديپلماتيك در عنوان هسته اي بهره ببرد و با تدابير خودش، اوضاع وزارت نفت را در درون و جايگاه صادرات نفت ايران را در خارج اصلاح ببخشد. او مي داند كه براي تثبيت جايگاه ايران در حوزه نفت و گاز بايد سرمايه گذاري جدي صورت بگيرد و اين هم با تكيه بر توان داخلي و منابع مالي خودمان شدني نيست. بنابراين زنگنه خوب مي داند كه ما نيازمند جذب سرمايه خارجي هستيم و طبعا اين سرمايه و تكنولوژي و دانش مورد نياز كارهاي بزرگ را بايد در كشورهايي جست وجو كرد كه مناسبات سياسي آنان با ايران خوب نيست و بدون تلاش، كار و ديپلماسي فعال نمي توانيم به نشانه خودمان برسيم.

از طرفي زنگنه خوب مي داند كه وابستگي يك امر دوجانبه است و اگر منافع شركت هاي خارجي و مشخصا امريكايي و اروپايي با منافع ملي ما در هم بياميزد، دست سياستمداران غربي براي دشمني با ايران بسته تر مي شود و بنابراين درصدد است طرف قراردادهاي بزرگ نفتي ايران را شركت هايي قرار بدهد كه حضورشان موجب افزايش امنيت ملي ما خواهد شد. در اين شرايط كه امريكايي ها درصدد افزايش تحريم هاي يكجانبه خودشان هستند و شركت هاي بزرگ صنعتي و نفتي امريكايي را از حضور در صنعت نفت ايران منع كرده اند، طبعا بايد سراغ اروپا رفت و بر انزواي امريكا افزود و با رسيدن به يك توافق دوجانبه با فرانسه و آلمان و ديگران، هم نشانه اقتصادي را پي گرفت و هم منافع درازمدت ملي را تامين كرد.

نكته مهم اين است كه زنگنه با بررسي همه رخدادهاي گذشته در اين حوزه دريافته است مديريت درست بر منابع نفتي و گازي نيازمند تدبير است و نه شعار و حرف هاي تند، آیا كه ديديم به نام مقابله با مافياي نفتي، به منافع ملي ضربه زده شد و با لغو نسنجيده و يكجانبه برخي قراردادهاي سابق مثل كرسنت، زيان جدي بر منافع ملي ما وارد آمد. وي اكنون در حال بازگرداندن چند ميليارد دلار پول فروش نفت است كه با سوءتدبير آقايان به جيب باندي خاص رفت. او در حال كسب تمام بازارهايي است كه صنعت نفت ما در دوره تحريم از دست داد. او به فكر جبران همه وقت هايي است كه در اختيار همسايگان ما مثل قطر قرار داده شد در حالي كه ما بايد بيش از آن كشورها از حوزه هاي مشترك، نفت و گاز برداشت مي كرديم. او درصدد است تمام سوءتدبيرها و مديريت غلط گذشتگان را با انعقاد قراردادهاي بزرگ با شركت هاي آشنا شده است از كشورهايي مهم، جبران كند و سهم و جايگاه ايران نسبت به همسايگان را ارتقا بخشد.

دلم جهت وزیر نفت ‌می‌سوزد!

زنگنه خودش در جايي گفته است كه برخي مدعيان داخلي تنها حرف مي زنند و در مواردي چند برابر مبلغ قرارداد را هم گرفتند ولي مقدار ناچيزي كار انجام دادند، آن هم در زماني بيشتر با هزينه اي بسيار بيشتر. از مقطع روي كار آمدن دولت جديد و در وقت مديريت زنگنه در وزارت نفت، كارهاي بزرگي انجام شد و كارهاي بزرگ ديگري هم در دست اقدام است ولی مخالفان دولت متاسفانه چشم خود را بر همه اين موارد بسته اند تا دستاوردهاي دولت را ناچيز جلوه دهند و حتي مديران اين دولت را به خيانت و وابستگي متهم سازند. آنان از مدت ها قبل سعي كردند در ماهيت قراردادهاي منعقده تشكيك كنند و انواع موانع را بر سر راه انعقاد اين قراردادها قرار دهند. همين ديروز برخي نمايندگان با ارايه طرح سه فوريتي درخواست کردند جلوي انعقاد قرارداد با توتال را بگيرند كه با هوشياري اكثريت نمايندگان شكست خوردند.

ديروز فلاحت پيشه، نماينده اصولگراي مجلس اعلام كرد در دوران پسابرجام ۹۱۹ نوع تحريم برداشته شد و هنوز ۲۴۵ تحريم ديگر باقي مانده هست. وي تاكيد كرد: «ما بايد ۲۰۰ ميليارد دلار در ميادين نفتي سرمايه گذاري كنيم كه چنين پولي را نداريم.» به گفته او «در وقت مذاكرات هسته اي نيز طرح بي اعتمادي، توان چانه زني مسوولان را تضعيف كرد اكنون نيز اين بي اعتمادي توان چانه زني را كم مي كند.»

دیروز زنگنه، وزیر نفت به مجلس رفت تا راجع به قرارداد اخیر با توتال به نمایندگان توضیح دهد.

كار زنگنه سخت و سخت است و به همين دليل دل آدم براي او و همكارانش مي سوزد. زنگنه و امثال او در حال جنگ مدبرانه با دشمنانند ولی از پهلو و پشت سر هم به آنان شليك مي شود كه جاي تاسف دارد.

دلم جهت وزیر نفت ‌می‌سوزد!

اخباراقتصادی – اعتماد

واژه های کلیدی: ايران | قرارداد | سرمايه گذاري | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs